ادرار سوختگی و مراقبت از پوست محل پوشک

ادرار سوختگی و مراقبت از پوست محل پوشک

ادرار سوختگی و مراقبت از پوست محل پوشک از مشکلاتی هست که برای نوزادان عزیز ما اتفاق می افتد، خوشبختانه این مشکل جای نگرانی ندارن چونکه قابل درمان می باشد.

درمان ادرار سوختگی و مراقبت از پوست محل پوشک از خدمات خانم دکتر مهتاب رفاهی فوق تخصص نوزادان اصفهان می باشد.

موارد نیازمند مراجعه به پزشک کودک

برای درمان ادرار سوختگی معمولاً لازم نیست خیلی فوری به پزشک مراجعه کنید. با کمی تلاش، شما باید بدون مراجعه به پزشک قادر به رفع التهاب در سه یا چهار روز باشید. اما اگر به نظر می‌رسد ناحیۀ ملتهب ممکن است عفونی شده باشد یا اگر کودک شما تب کرد یا راش پس از چند روز درمان در خانه رفع نشد، لازم است با پزشک تماس بگیرید. برخی از علائم عفونت برای مراجعه به پزشک شامل موارد زیر است:

  • تب
  • تاول
  • جوش‌های پر از چرک
  • لکه‌های زرد رنگ و دارای ترشح
  • زخم‌های باز

در صورت عفونت قارچی ناحیۀ زیر پوشک، پزشک ممکن است یک آنتی‌بیوتیک موضعی یا خوراکی برای کودک تجویز کند. برای راش پوشکی که ناشی از یک عفونت قارچی است نیز، پزشک ممکن است یک پماد ضدقارچ توصیه کند.

جلوگیری از بروز راش پوشک یا ادرار سوختگی

برای پیشگیر‌ی از راش پوشک یا ادرار سوختگی نکاتی وجود دارد که بهتر است در مورد آنها اطلاعاتی داشته باشید، تا بتوانید با رعایت آنها از بروز این مشکل پیشگیری کنید. برخی از آنها شامل موراد زیر است:

تعویض به‌موقع پوشک: بهترین راهکار در برابر این التهاب پوستی، خشک بودن باسن کودک است، بنابراین پوشک کودک را مرتب یا در اسرع وقت، پس از خیس یا کثیف شدن عوض کنید و با هر تعویض پوشک، ناحیۀ تناسلی کودک را تمیز کنید.

خشک کردن کودک: پوست نوزاد را با حرکت ضربه‌ای و ملایم خشک کنید و هرگز آن را مالش ندهید. همچنین می‌توانید قبل از تعویض پوشک، نواحی زیر پوشک را با سشواری که روی درجۀ کم قرار دارد از فاصلۀ دور خشک کنید. مراقب باشد وقتی پای کودک خیلی خیس است این کار را نکنید، چون ممکن است سردش شود و خیلی بهتر است اگر بگذارید پاهای کودک در هوای آزاد اتاق و خودبه‌خود خشک شود.

استفاده از پماد محافظ پوشک: اگر کودک شما مستعد ابتلا به راش پوشک و ادرار سوختگی است، بعد از هر بار تعویض پوشک، یک لایۀ نازک از پماد محافظ پوشک به ناحیۀ کشالۀ ران کودک بزنید.

آزادتر بستن پوشک: پوشک را آن‌قدر سفت نبندید که هیچ جایی برای گردش هوا وجود نداشته باشد و به فرزندتان لباس‌های گشاد بپوشانید.

پرهیز از پودر بچه: بهتر است از زدن پودر بچه خودداری کنید یا برای جلوگیری از تحریک پوست، اجازه ندهید پودر روی پوست تجمع کند. در هر تعویض پوشک، پودری را که روی پوست تجمع کرده است، به ویژه در چین‌های پوست کودک بشویید. همچنین غبار پودر بچه در صورت استنشاق می‌تواند برای ریه‌های فرزند شما مضر باشد، پس هرگز در نزدیکی او پودر را کف دست خود نریزید و پودر را مستقیماً از ظرف روی پوست کودک نریزید.

شروع درست غذاهای جامد: هنگامی که فرزند شما شروع به خوردن غذاهای جامد کرد، این غذاها را یکی‌یکی وارد رژیم غذایی‌اش کنید و بین معرفی هر غذای جدید، چند روز فاصله بگذارید. این کار کمک می‌کند بفهمید آیا کودک دچار حساسیت به غذای جدید می‌شود یا خیر. اگر چنین باشد، می‌توانید آن مادۀ غذایی را فعلاً از رژیم غذایی کودک حذف کنید.

شستن کهنه: کهنه‌ٔ بچه را با مواد شویندهٔ حاوی عطر و بو نشویید و از نرم‌کنندۀ لباس هم استفاده نکنید. هر دوی اینها می‌تواند پوست کودک را تحریک کند. برای شست‌وشو از آب داغ استفاده کنید و کهنه‌ها را دو دور آبکشی کنید. همچنین می‌توانید برای از بین بردن محرک‌های قلیایی، نصف فنجان سرکه را پس از تأیید پزشک، به دور اول آبکشی اضافه کنید.

شیردهی مناسب: تا دو سالگی کودک می‌توانید به شیردهی فرزند خود ادامه دهید. به‌طورکلی تغذیه با شیر مادر، مقاومت کودک را در برابر عفونت‌ها افزایش می‌دهد و باعث می‌شود کمتر نیازمند آنتی‌بیوتیک‌ها شود که می‌تواند در ایجاد راش پوشک نقش داشته باشد.

داروی پروبیوتیک: هنگامی که فرزند شما نیازمند مصرف آنتی‌بیوتیک است، از پزشک در مورد دادن یک داروی پروبیوتیک به کودک هم سؤال کنید. پروبیوتیک باعث افزایش رشد باکتری‌های سالم در روده می‌شود که ممکن است احتمال ابتلای فرزندتان به راش پوشک را کاهش دهد.

در آخر نیز،اگر شخص دیگری غیر از شما مراقب کودک است، مطمئن شوید که او اهمیت انجام این اقدامات را برای جلوگیری از ادرار سوختگی و عفونت قارچی زیر ناحیهٔ پوشک کودک می‌داند و حتماً آنها را رعایت خواهد کرد.

دکتر مهتاب رفاهی

متخصص کودکان

فوق تخصص نوزادان

خدمات دکتر مهتاب رفاهی

جهت کسب اطلاعات تماس و گرفتن نوبت به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید