اشکال در گرفتن سینه مادر نوزادان

اشکال در گرفتن سینه مادر نوزادان

اشکال در گرفتن سینه مادر نوزادان

این که نوزاد پستان مادر را برای شیر خوردن نمی گیرد، یک مشکل تقریبا شایع است که مادرها از آن گلایه دارند. این امتناع ممکن است مربوط به مادر یا شیرخوار باشد. 

اشکال در گرفتن سینه مادر نوزادان

مهم ترین علت نگرفتن سینه مادر بیماری و یا مشکلات مربوط به دهان و بینی است. مشکل دیگر استفاده از بطری یا شیشه پستانک است. گاهی این امر به دلیل احتقان سینه(جمع شدن شیر در سینه) وضعیت نادرست شیر دادن و یا وضعیت سینه گرفتن نوزاد می باشد. شرایط جسمی و روحی مادر نیز در این مسأله موثر است. گاهی به علت عفونت، مشکلات مادرزادی،‌ کوچک بودن یا ضعف در مکیدن، مشکلات مربوط به بینی یا دهان، شیرخوار قادر به نوشیدن شیر نیست. استفاده از بطری و ‌پستانک و محدود کردن دفعات تغذیه، ‌به دست نیاوردن مقدار کافی شیر توسط شیرخوار، فوران یک باره شیر در حلق نوزاد، جدایی از مادر، ‌تغییر نحوه مراقبت از کودک یا تغییر خود مراقبت‌کننده، بیماری مادر، عادت‌ماهانه مادر و تغییر در بوی مادر سبب شیر نخوردن نوزاد می‌شود.
عفونت، آسیب مغز یا سایر اختلالات مادرزادی از سایر دلایل شیر نخوردن کودک هستند. شیرخوار ممکن است خیلی کوچک باشد یا قدرت مکیدن او ضعیف باشد. باید شیرخوار را وزن و سن جنینی او را ارزیابی کرد.
وجود مشکلی در بینی یا دهان مثل گرفتگی بینی، ‌برفک، عفونت گلو یا گوش یا دندان درآوردن هم می‌تواند مانع شیر خوردن او شود. عفونت‌های تنفسی هم می‌توانند عامل پستان نگرفتن باشند، زیرا تنفس و در نتیجه مکیدن شیرخوار مشکل می‌شود. در این موارد، حتی بعد از بهبودی نیز ممکن است شیرخوار از شیر خوردن امتناع کند.
تغییراتی که باعث پریشانی شیرخوار می‌شود، هم در شیر نخوردن او موثر است. احساس شیرخواران فوق‌العاده قوی است و اگر به هر علتی ناراحت شوند، عکس‌العمل خود را با امتناع از گرفتن پستان بروز می‌دهند. شایع‌ترین زمان بروز این مساله در سن ۳ تا ۱۲ ماهگی است که معمولا ناگهانی است و شیرخوار از چند وعده پشت سر هم شیر خوردن خودداری می‌کند که در واقع قهر کرده است.
جدایی شیرخوار از مادر هم عامل دیگر این مساله است مثلا زمانی که مادر به سر کار می‌رود، با عوض شدن پرستار یا کسی که از کودک مراقبت می‌کند، تغییر در رویدادهای روزمره زندگی مثل تعویض منزل، ‌ملاقات با بستگان، بیماری مادر یا عفونت پستان که باعث تغییر مزه شیر می‌شود، کودک شیر نمی‌خورد.
دوشیدن شیر برای سینه‌های دردناک و متورم و جهش شیر مناسب است. در هر شیردهی فقط از یک پستان شیر بدهید و هنگام شیر دادن به پشت بخوابید. در این وضعیت جریان شیر آهسته‌تر است. اگر کودک از بوی اضافه خوشش نمی‌آید، عطر نزنید.
در صورت قهر کودک، مادری که کارمند است باید مرخصی بگیرد و خودش تمام مراقبت‌های شیرخوار را به عهده بگیرد. حتی زمانی هم که او را شیر نمی‌دهد باید او را در آغوش بگیرد و تماس پوست با پوست برقرار کند.‌ همچنین بهتر است که در کنار او و در یک رختخواب بخوابد. اگر شیرخوار خیلی کنجکاو است و به هر دلیلی و با هر صدایی از شیر خوردن دست می‌کشد، باید در محیط آرام‌تری به او شیر داده شود، این مساله نیز زود گذر است.
تغییر در بوی مادر، مثل تعویض عطر و صابون یا خوردن چیزهایی که قبلا مادر آنها را نمی‌خورده، ممکن است باعث امتناع کودک از شیرخوردن شود.
گاهی اوقات رفتار شیرخوار طوری است که مادر فکر می‌کند شیرخوارش از گرفتن پستان امتناع می‌کند، در حالی که این امتناع واقعی نیست. مثلا در دوره نوزادی، نوزاد سرش از یک طرف به طرف دیگر می‌چرخد که این عمل برای پیدا کردن پستان است و آن را جستجوی پستان می‌گویند. ممکن است مادر تصور کند که شیرخوار نمی‌خواهد پستان را بگیرد، ولی باید دانست که این رفتار طبیعی است.
در حدود ۵ ماهگی، شیرخواران بسیار هوشیارند و نسبت به محیط اطراف خود کنجکاو می‌شوند. مثلا هنگامی که صدایی بشنوند، ممکن است یکباره از شیر خوردن دست بکشند. این موضوع هم نشانه هوشیاری آنهاست و جای نگرانی نیست.
بعد از یک سالگی، شیرخواران ممکن است خودشان،‌ خودشان را از شیر بگیرند که این اتفاق تدریجی است و ناگهانی نیست.

اشکال در گرفتن سینه مادر نوزادان

دکتر مهتاب رفاهی

متخصص کودکان

فوق تخصص نوزادان

خدمات دکتر مهتاب رفاهی

جهت کسب اطلاعات تماس و گرفتن نوبت به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید