تب نوزاد

تب نوزاد

تب نوزاد از خطرناک ترین بیماری ها و مشکلات در نوزادان هست، اگه تب نوزاد شما در خانه قابل کنترل نبود و ادامه داشت حتما به پزشک متخصص و فوق تخصص مراجعه نمایید. 

تب نوزاد

یک راه سریع برای تشخیص تب در نوزادان، لمس کردن پیشانی است. مطالعات نشان داده اند که این روش ساده در خیلی از موارد دقیق است. استفاده از دماسنج (ترمومتر) می تواند ما را در تشخیص تب مطمئن کند. درجه حرارت طبیعی کودک سالم بین ۳۶ تا ۳۷.۵ درجه سانتیگراد است. اگر درجه حرارت مقعدی کودک بالای ۳۸ درجه سانتیگراد باشد، تب دارد. در صورتیکه کودک زیر ۳ ماه باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد. 

تب نوزاد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ 
درجه حرارت مقعدی تنها شاخص نگران کننده بودن تب در اطفال نیست. سن و رفتار کودک نیز مهم است. تب در اطفال زیر ۳ ماه جدی تر است. در اطفال بالاتر از ۳ ماه، تب بالایی که مانع بازی کردن و غذا خوردن کودک نمی شود ممکن است چندان جدی نباشد. باید توجه داشت، زمانی که کودک در حال فعالیت است بدنش گرمتر از زمانی است که تازه از خواب بیدار شده است. نکته دیگری که باید به یاد داشت این است که سیکل طبیعی ترموستات داخلی بدن انسان بگونه ای است که درجه حرارت بدن در ساعات غروب و سر شب بالا می رود. 

با توجه به آنچه گفته شد، در موراد زیر باید به پزشک مراجعه کرد: 
درجه حرارت مقعدی بالای ۳۸ درجه سانتیگراد در اطفال کمتر از سه ماه
درجه حرارت مقعدی بالای ۳۸.۳ درجه سانتیگراد در کودک سه ماهه و بالاتر
در ضمن وجود یک یا چند مورد از علائم زیر همراه با تب می تواند نشانه جدی بودن مشکل باشد:

کاهش اشتها
بی حالی
رنگ پریدگی یا بر افروختگی واضح
وجود تغییرات دیگر در رفتار یا ظاهر کودک


دلیل تب چیست؟ 
تب زمانی اتفاق می افتد که قسمت تعدیل گرمای درونی بدن، دمای بدن را از حد طبیعی بالاتر ببرد. این بخش در قسمتی از مغز به نام “هیپوتالاموس” قرار دارد. هیپوتالاموس گیرنده هایی دارد که دمای بدن را کنترل کرده و با ارسال پیام هایی به مغز، دمای بدن را در حرارت مشخصی ثابت نگه میدارد. این دما معمولاً حدود ۳۷ درجه سانتی گراد است. 
تغییر دما، روش بدن برای مقابله با عواملی است که باعث عفونت می شوند. از آنجا که تب قسمتی از واکنش دفاعی بدن به باکتری ها و ویروس هاست، دفاع بدن در مقابل عفونت ها، وقتی درجه حرارت بدن بالا باشد مؤثرتر است. از سوی دیگر، اگر درجه حرارت بدن خیلی بالا باشد کودک به خوبی غذا نمی‌خورد، مایعات نمی نوشد و نمی خوابد و این مسایل باعث می شود دیرتر بهبود یابد. یک راه حل این است که با نظر پزشک به کودک استامینوفن یا ایبوپروفن کودکان بدهیم. (توجه داشته باشید که ایبوپروفن در کودکان زیر ۶ ماه توصیه نمی شود.) هر دو این داروها به پایین آوردن تب کمک می کنند بدون آنکه بر دفاع بدن در مقابل عفونت اختلالی ایجاد کنند. با پایین آمدن تب، حال کودک بهتر شده و مایعات بیشتری می نوشد و همین مسئله بهبود را تسریع می کند. 

راه های پایین آوردن تب 
اگر کودک بر اثر تب بی حال نشده است لزومی به استفاده از دارو نیست. برای پایین آوردن تب می توان مقدار بیشتری شیر مادر یا شیر خشک به کودک داد تا هم درجه حرارتش پایین آید و هم از کم شدن آب بدن جلوگیری شود. بالا بودن درجه حرارت بدن کودک ممکن است ناشی از لباس بیش از حد، هوای گرم، و یا فعالیت زیاد باشد. 
اگر تب کودک را اذیت می کند، می توان او را با آب ولرم پاشویه کرد و یا در وان پر از آب ولرم قرار داد. پاشویه به شستن پاها و یا انداختن پارچه خیس روی پاها محدود نمی شود. برای پاشویه می توان یک اسفنج را به آب ولرم آغشته کرده و از بالا روی بدن کودک کشید. 
در صورت وقوع تشنج ناشی از تب چکار باید کرد؟ 
بالا رفتن ناگهانی تب (در حدود ۳۸.۹ تا ۴۰.۵ درجه سانتی گراد) ممکن است سبب تشنج شود. در بیشتر موارد، “تشنج ناشی از تب” بی خطر است ولی این از اهمیت موضوع کم نمی کند و باید به آن توجه کافی کرد. در صورتیکه کودک به چنین تشنجی دچار شد (تنفس کودک سنگین می شود، آب دهانش راه می افتد، سیاهی چشم هایش بالا می رود، و یا دست و پایش بشدت تکان می خورد)، باید بلافاصله او را به پشت یا به پهلو و دور از اجسام سخت و تیز خواباند. سر کودک را باید به آرامی به یک طرف برگرداند تا استفراغ یا بزاق به راحتی از دهانش خارج شود. این نوع تشنج ها معمولاً بین ده ثانیه تا سه یا چهار دقیقه طول می کشند. 
حتی اگر تشنج خفیف باشد یا فقط چند ثانیه طول کشیده باشد باید در این مورد با پزشک متخصص تماس گرفته و در صورت لزوم مراجعه شود. اگر در زمان تشنج رنگ کودک به آبی متمایل شد، بیشتر از چند دقیقه تکان های شدید داشت، بعد از تشنج در نفس کشیدن مشکل داشت و یا یک ساعت بعد از تشنج هنوز هم بی حال و خواب آلوده بود، مراجعه به اورژانس ضروری است. 
چرا تب کودک بعد از پایین آمدن دوباره بر می گردد؟ 
تا زمانی که عفونت برطرف نشود کودک تب می کند و این مسئله ممکن است ۲ تا ۳ روز طول بکشد. بعضی عفونت ها نظیر آنفولانزا، ممکن است ۵ تا ۷ روز طول بکشد. اگر کودک آنتی بیوتیک دریافت می کند، ممکن است ۴۸ ساعت طول بکشد تا تب پایین بیاید. داروهای تب بر درجه حرارت بدن را موقتا پایین می آوردند ولی تأثیری بر عفونت ندارند. 
وجود تب بدون علامت دیگر 
در صورتیکه کودک تب داشته باشد ولی علائم دیگری نظیر آبریزش بینی، سرفه، استفراغ، یا اسهال نداشته باشد تشخیص می تواند مشکل باشد. بعضی عفونت های ویروسی نظیر Roseola (جوش های قرمز پوستی) سبب ایجاد سه روز تب بالا بدون علائم و متعاقب آن جوش های صورتی کم رنگ بر روی پوست تنه می شوند. عفونت های جدی تر نظیر مننژیت (التهاب پرده های نخاع)، عفونت های ادراری و باکتریمی نیز ممکن است سبب تب بالا بدون علائم دیگر شوند. در صورتیکه کودک تب بالا بدون علائم دیگر دارد باید به پزشک مراجعه شود. 

دکتر مهتاب رفاهی

متخصص کودکان

فوق تخصص نوزادان

خدمات دکتر مهتاب رفاهی

جهت کسب اطلاعات تماس و گرفتن نوبت به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید