واکسیناسیون نوزاد نارس

واکسیناسیون نوزاد نارس

 واکسیناسیون نوزاد نارس | کودکان زودرس و کودکانی که با وزن پایین به دنیا می‌آیند نسبت به نوزادان ترم درمعرض خطر بیشتری برای بیماری‌های جدی که دربرابر آنها باید ایمن شوند، قرار دارند. نوزاد زودرس نوزادی است که قبل از ۳۷ هفتگی به دنیا می‌آید و نوزاد کم وزن نوزادی است که هنگام تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم وزن دارد. به جز در مورد واکسن ب ث ژ وزن و سن تولد عامل محدود کننده‌ای برای تصمیم در مورد ایمن سازی  نوزاد زودرسی با وضعیت ثابت نیست. سن مناسب براى شروع ایمن‌سازى نارس‌ها هنوز مشخص نیست اما آکادمى ملی اطفال آمریکا پیشنهاد مى‌کند به‌شرط سالم بودن شیرخوار واکسیناسیون در سن تقویمى ۲ ماه باید انجام گیرد.

واکسیناسیون نوزاد نارس

فلج اطفال بزنیم یا نزنیم؟
برخی محققان با واکسیناسیون فلج اطفال خوراکى در نوزادان نارسى که در بیمارستان بسترى هستند یا در واحدهاى مراقبت نگهدارى مى‌شوند مخالفت مى‌کنند و علت آن را خطر آلودگى سایر نوزادان غیرواکسینه آن مرکز ذکر مى‌کنند. اما در تحقیقاتی دیگر واکسن فلج اطفال خوراکى در نوزادان نارس ۲ و ۴ ماهه مورد مطالعه و بررسى قرار گرفته و این نتیجه حاصل شد که در ۶ ماهگى بررسى‌ها هیچ‌گونه اختلافى را با نوزادان ترمى که با همان شرایط واکسینه شده‌اند نشان نمى‌دهند.

واکسیناسیون نوزاد نارس

پاسخ آنتی‌بادی به وزن و سن ربطی ندارد
پاسخ آنتى‌بادى تحت تأثیر میزان نارس بودن، وزن زمان تولد، شدت مشکلات نوزادى مثل یرقان، تزریق خون یا تجویز هم‌زمان واکسن Imovax DTP نیست. در یک مطالعه نوزادان نارس علیه سیاه‌سرفه واکسینه شدند و قبل از ترخیص از بیمارستان و ظرف ۱۰ هفته پس از تولد هیچ مشکلى مشاهده نشد. در نوزادان نارس هم واکنش‌هاى جانبى کمتر است و هم تیتر آنتى‌بادی. باید این نکته را متذکر شد که در برخی کشورها نارس بودن را به‌عنوان ممنوعیت موقت تلقیح BCG مى‌شناسند.  

واکسیناسیون نوزاد نارس

برنامه واکسیناسیون تغییری نمی‌کند
جدول برنامه ایمن سازی کودکان نارس هم مانند جدول ایمن سازی عادی است. اما به برخی نکات باید توجه شود.
•    نوزادان با وزن تولد کمتر از ۲ هزار گرم باید چهار نوبت واکسن هپاتیت B در زمان بدو تولد، یک، دو و شش ماهگی دریافت کنند. ولی چنانچه این نوزادان بعد از یک ماهگی برای دریافت اولین نوبت واکسن مراجعه کنند بدون توجه به وزن برنامه ایمن سازی همانند سایر کودکان خواهد بود.
•    نوزادان نارس پاسخ ایمنی پایین نسبت به برخی واکسن‌ها دارند هرچند مشاهدات نشان می‌دهد که این میزان پاسخ آنتی‌بادی همچنان برای محافظت کفایت می‌کند.
•    واکسن در نوزادان نارس و کم وزن ایمنی کامل نسبت به نوزادان ترم دارد به استثنای احتمال افزایش آپنه با یا بدون کاهش ضربان قلب معنادار، ۴۸ ساعت بعد از واکسیناسیون.
•    عواملی که برای احتمال افزایش بروز آپنه در نظر گرفته شده شامل بیماری جدی هنگام تولد، سن تقویمی کمتر از ۶۷ روز و آپنه ۲۴ ساعت قبل از واکسیناسیون است هرچند آپنه لزوما به دلیل واکسیناسیون بروز نمی‌کند و آپنه در واکسیناسیون اول معمولا خطر بروز آپنه در واکسیناسیون نوبت دوم را هم افزایش می‌دهد.
•    سوزنی که برای واکسیناسیون این نوزادان استفاده می‌شود معمولا همان سوزنی است که برای نوزادان ترم به کار می‌رود.
•    یکی از کارهای که علاوه بر واکسیناسیون نوزادان نارس و کم وزن را ایمن نگه می‌دارد این است که دیگر اعضای خانواده هم به موقع واکسن‌های‌شان را دریافت کنند.

دکتر مهتاب رفاهی

متخصص کودکان

فوق تخصص نوزادان

خدمات دکتر مهتاب رفاهی

جهت کسب اطلاعات تماس و گرفتن نوبت به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید